home-366927_1920

Úrokové sazby budou pravděpodobně i nadále stoupat

Období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo a hypotéky začaly v posledních měsících pozvolna zdražovat. Nekoná se však žádný dramatický obrat. Hypotéky jsou stále poměrně levné, byť se úrokové sazby v tomto roce budou zřejmě přibližovat ke 3 procentům.

Bankovní rada centrální banky na začátku února opět navýšila úrokové sazby. To se zcela jistě promítne i v ceně hypoték, které začaly hlavně v posledním čtvrtletí loňského roku pozvolna zdražovat. I když období historicky nejnižších úrokových sazeb skončilo, nekoná se žádný dramatický obrat a hypotéky jsou stále poměrně levné. Pokud vám v příštích letech končí fixace, není nutné spěchat s podpisem nové smlouvy s vidinou garance aktuální sazby.

Česká národní banka (ČNB) loni přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb hned dvakrát. Podobný scénář by měl následovat i letos. Během roku nebyly změny úrokových sazeb zásadní, ale v meziročním srovnání je již rozdíl více patrný.

„U hypotéky na 2 miliony Kč s 80% LTV a 5letou fixací bez rizikového pojištění se úrokové sazby aktuálně pohybují od 2,4 do 2,6 % p. a. Před rokem sazby začínaly na 1,99 %, takže vidíme meziroční nárůst přibližně o půl procentního bodu,“ uvádí David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Rozdíl ve splátce u takové hypotéky se splatností 30 let je přibližně 500 korun měsíčně. Výsledný rozdíl v ročních nákladech dělá asi 9 900 korun,“ dodává David Eim s tím, že rozdíl v nákladech se nerovná 12násobku měsíčního rozdílu ve splátce, protože dochází i ke změně úmoru.

Hypoteční sazby se v březnu posunuly o další kus vzhůru. U hypotečních úvěrů s LTV do 70 % vzrostly úrokové sazby z únorových 2,57 % na 2,64 %. Ještě rychleji rostly hypotéky nabízené v pásmu 0 – 80 % LTV, kde sazba meziměsíčně vyskočila o desetinu procentního bodu na 2,58 %.

V dubnu očekáváme, s ohledem na dosavadní vývoj, zpomalení tempa růstu cenové hladiny hypotečních úvěrů a v úvahu připadá dokonce i snížení sazeb u některých bank a typů produktů. V dlouhodobějším horizontu však pod vlivem externích faktorů jako je inflace a růst úrokových sazeb centrálních bank očekáváme, že se i sazby hypoték budou spíše posouvat po stoupající křivce.

„Co se týče dalšího vývoje, v horizontu dvou let nelze nic predikovat. Úrokové sazby se v tomto roce ale zřejmě budou přibližovat ke 3 %. „Konkurence udrží sazby během jarní hypoteční sezóny stále nízko. Banky, které zatím sazby nezvýšily, to průběžně dorovnávají. Ostatní se sazbami už moc hýbat nebudou. V závěru roku očekávám, že se sazby přiblíží až ke 3 %, respektive budou začínat někde okolo 2,9 nebo 2,8 %. Za 2,5 % už na konci roku asi hypotéku nikdo nezíská,“ upozorňuje David Eim.

Banky často umožňují sjednat si úrokovou sazbu na nové fixační období i dva roky dopředu. Lidé tak mají možnost si aktuálně výhodnou sazbu „zarezervovat“ s vidinou, že v době konce fixace tak nebudou muset přecházet na vyšší úrok.

 „Předvídat vývoj sazeb na tak dlouhou dobu dopředu je sázkou do loterie. Úroky v příštích letech asi výrazně nepoklesnou, protože jsou pořád velmi nízké. V současnosti však nedoporučuji zavazovat se k novým podmínkám na více než rok, nebo dokonce dva roky dopředu,“ uzavírá David Eim.

 

Podmínky na bankovním trhu se mohou poměrně rychle měnit, proto neváhejte a nechte si poradit od našich hypotečních makléřů, kteří Vám velice rádi pomohou najít optimální řešení k dosažení Vaší vysněné nemovitosti.

 

https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1616-rust-hypotecnich-sazeb-se-nyni-nejspise-zpomali, https://www.gpf.cz/hypoteky-mezirocne-zdrazily-o-pul-procentniho-bodu-vyplati-se-rezervovat-si-aktualni-sazbu

 

0 Odpovědi

Napsat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Neváhejte a pošlete příspěvek!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>