icicle-3819301_1920

S příchodem sněhu, přicházejí i povinnosti

Sníh vás baví, nebo otravuje? Pozor, přicházejí s ním i povinnosti!

Když už leží sníh i na Žatecku, které ovlivňuje srážkový stín a je nejsušší oblastí v Česku, tak to asi přišla opravdová zima. I když později, než třeba v Krušných horách a dalších oblastech. Se sněhem ovšem nesouvisí jen zimní radovánky pro děti a nebezpečné situace na silnicích, nýbrž i povinnosti pro majitele nemovitostí.

Tou nejběžnější je údržba chodníku kolem domu. Zákon o pozemních komunikacích říká, že úklid sněhu na chodníku je povinností vlastníka. Proto je nutné mít přehled o tom, komu patří jaký pozemek u vašeho domu.

Většinou to bývá tak, že samotný chodník patří městu či obci, které se tak musejí postarat o odklizení sněhu. Na to mají obecní a městské úřady plány zimní údržby, které mimo jiné stanovují, které cesty se musejí odklízet prioritně a které až s časovým odstupem.

Naopak přístupový chodníček a schodiště bývá majetkem bytového družstva či sdružení vlastníků bytových jednotek. O úklid sněhu by se tak většinou měl starat ten, kdo má v bytovém domě právě službu na úklid – pokud to nezajišťuje sjednaná firma. Majitelé domku to  mají jednodušší – co si sami neuklidí, to za ně nikdo neudělá.

Nicméně je dobré zvážit, i vzhledem ke zkušenostem z minulých let, zda není lepší, když si majitelé či nájemníci domu neuklidí i přilehlý chodník v majetku obce. Či alespoň jeho část. Není to sice jejich povinnost, ale může to být pohodlnější, než riskovat úraz na zledovatělém chodníku. Spoléhat na to, že mi pak obec či město zaplatí pojistku je hezké, ale bolest při úrazu či dobu následného léčení to nikdy nemůže úplně kompenzovat.

A pozor! Majitelé nemovitostí by neměli zapomínat ještě na další povinnost. Na sníh na střeše či visící rampouchy. Za pád sněhu či rampouchu totiž nesou zodpovědnost přímo oni sami.

Je proto nutné své domy v zimě sledovat i z tohoto pohledu. V případě nutnosti sníh a rampouchy odstranit, či si na to objednat firmu.

Preventivním opatřením může být instalace různých zábran, které sníh na střeše buď zadrží nebo jeho sesun usměrní na nezávadná místa.

Je to jako se vším. Majitel nemovitosti nemá jen práva, ale také povinnosti vůči ostatním. Nezapomínejte na to, ve vlastním zájmu!