Zprávy z tisku

realitní kancelář RE/MAX 4 you

hy2

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva miliony. Příjem žádostí spustí v srpnu

Stát půjčí mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun. Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let. Příjem žádostí bude zahájen 15. srpna. Návrh připravilo ministerstvo pro místní rozvoj a rozhodla o něm vláda.

Fond, který peníze rozděluje a letos měl mladým napůjčovat sto milionů korun, už funguje několik měsíců, navrhla ho předchozí vláda. Zájem byl však minimální, překážkou totiž dosud byly podmínky, přes které se řada lidí nedostala, a také velice nízká částka, kterou stát poskytoval. Žadatelé si tak museli většinou vzít ještě spotřebitelský úvěr, takže si už rovnou sjednali hypotéku u banky. Zatím tak stát v souhrnu půjčil 1,2 milionu korun.

„Těmito půjčkami se snažíme pomoci mladým lidem k vlastnímu bydlení nebo k jeho rekonstrukci. Program není časově omezen, letos máme připraveno celkem 650 milionů korun, ale vzhledem k vysoké očekávané poptávce bude naší snahou, aby se tato částka navyšovala. Naším dlouhodobým cílem je podporovat dostupnost bydlení v ČR ,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Zvýhodněný úvěr je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti 36 let, nebo nežijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ale trvale pečují o dítě do 15 let a ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let. Státní úvěr lze nyní kombinovat s hypotékou. Hypotéku tímto úvěrem ovšem nejde splatit. Číst dál

idnes

Sousedka se ráda napije. Pod vlivem znečišťuje dům a my jsme bezmocní

Když je střízlivá, je to inteligentní osoba, ovšem pod vlivem alkoholu se chová asociálně. Vůbec se nedokáže ovládat. Znečisťuje společné prostory bytového domu vlastními výkaly a zápach se táhne nejen ze společných prostor domu, ale i z jejího bytu, píše čtenář do seriálu Sousedské války.

Sousedka, která je i majitelkou bytu, velmi často pije. Močí a kálí na chodbách i ve výtahu. Výkaly po sobě neuklízí. Ostatní obyvatelé a vlastníci bytů se obávají z šíření infekcí či parazitů. Kromě asociálního chování sousedka svým chováním finančně zatěžuje společenství vlastníků o náklady za zajištění mimořádného úklidu.

Opilá sousedka celý dům obtěžuje hlukem v denních i nočních hodinách, kdy dochází ke konfliktům (řev i fyzické napadání) s její již zletilou dcerou. K řešení problému sousedé často volají policii. Dcera byla vyvedena v poutech naposledy minulý týden ve dvě hodiny ráno. Číst dál

tydenik-chomutovsko-2018-06-05-strana-2-1

Nájmy bytů prý klesly, lidé však snížení nevidí

Majitelé bytů na Chomutovsku vnímají, že mírně narůstá poptávka po pronájmech. Chtějí je firmy, ale i ti, kteří nedosáhnou na hypotéky.

Lidé, kteří mají zájem o nájemní bydlení v Chomutově, zaplatí v průměru 144 korun za metr čtvereční, jak vyplývá z inzertního webu a novin Annonce. Ačkoli to v meziročním srovnání znamená pokles o 23 korun, Chomutované žádné skoky v cenách nezaznamenávají. „Nevnímám tendenci, že by ceny za pronájem klesaly. Jsou stabilní,“ zhodnotil majitel realitní společnosti RE/MAX 4 you Pavel Hassman. „Zlatá střední cesta se pohybuje kolem 120 korun za metr čtvereční. Pronájem ve slabších bytech vyjde na 100 korun a méně, v lepších na 135 až 140. Záleží, zda jde o panel či cihlu, lepší či horší lokalitu, ale i vchod a vybavení bytu,“ dodal ze zkušenosti své a svých spolupracovníků.

„Nevnímám tendenci, že by ceny za pronájem nějakým způsobem klesaly. Jsou stabilní.“ Pavel Hassman, majitel RE/MAX 4 you

Podle jeho slov poptávka po pronájmu bytů mírně narůstá. „Jsou tu zahraniční firmy, které potřebují ubytovat pracovníky, i když toto vidíme spíše na Žatecku, když než v Chomutově. Zvýšený zájem je o dobře udělané byty v dobré lokalitě,“ dodal. Za tu je dlouhodobě pokládaná Horní Ves, Zadní Vinohrady a Palackého ulice. „Podle mého názoru se o ně zajímají lidé, kteří nedosáhnou na hypotéky,“ dodal. Číst dál

hospodarske-noviny-2018-05-23-strana-15-1

LIDÉ SI BEROU ÚVĚRY NA BYDLENÍ BEZ NUTNÝCH REZERV NA SPLÁCENÍ

DALŠÍ ZPŘÍSNĚNÍ POSKYTOVÁNÍ HYPOTÉK JE PODLE FINANČNÍCH PORADCŮ ZBYTEČNÉ, VÍCE LIDÍ BY VYUŽÍVALO RISKANTNÍCH NEBANKOVNÍCH PŮJČEK.

  • Centrální banka od konce roku 2016 zpřísnila poskytování hypoték už dvakrát a další opatření je na obzoru.
  • Další zpřísnění poskytování hypoték je podle finančních poradců zbytečné, více lidí by využívalo riskantních nebankovních půjček.
  • Pokud omezení projde, zájemci o pořízení bydlení budou muset mít naspořeno více peněz a mít předjednánu v rodině případnou výpomoc se zástavou další nemovitosti.

Číst dál

pavel-hassman-kariera

Koupě bytu za účelem pronájmu se vyplatí i při současných vysokých cenách

Byt na Investici: prim hraje lokalita

Pořízení nemovitosti, kterou bude majitel pronajímat, je stále v kurzu. Vyplatí se totiž i při současných vysokých cenách. Je však třeba počítat a tím, že návratnost takové investice bude delší než dříve.

V Česku žije v nájmu 23,4 procent domácností Jejich podíl se ale bude téměř jistě zvyšovat. Ceny nových i starších bytů rostou a zdražují také hypotéky. Mnoha lidem se proto sen o bydlení ve vlastním vzdaluje a budou muset zůstat déle nebo trvale v nájmu. A to vzbuzuje zájem investorů. „Standardní dlouhodobé procento investičních bytů v novostavbách je kolem 30 procent, přičemž v uplynulých letech toto číslo vzrostlo zhruba na 40 procent, v některých projektech i více,“říká František Šudrich, obchodní ředitel společnosti Trikaya. „U starších bytů je pak podíl těch investičních samozřejmě výrazně nižší.“ Číst dál

pavel-hassman-kariera

Koupě bytu k rekonstrukci. Výdělek, nebo noční můra?

Stále rostoucí ceny nemovitostí nahrávají myšlence koupit byt před rekonstrukcí. Ceny starších bytů jsou nižší a zrekonstruovat si nemovitost můžete i svépomocí. Pak je možné buď byt dál prodat, nebo si jen pořídit levnější bydlení.

Koupě bytu k rekonstrukci může být výborná investice, ale zároveň se stejně jako každá jiná investice může změnit v noční můru. Osobně doporučuji začít s jedním menším bytem a postupně získávat zkušenosti. Pouštět se cíleně do velké rekonstrukce s cílem vydělat velkou částku se rozhodně nemusí vyplatit,“ varuje Pavel Hassman, majitel RE/MAX 4You.

 

Nechte si byt prohlédnout odborníky

Ne každý detailně rozumí stavbám, rozvodům vody, plynovým kotlům, podlahám a dalším záležitostem, které jsou v bytě důležité před koupí zkontrolovat. Jestliže koupíte byt, ve kterém je potřeba „jen vymalovat“ a pak zjistíte, že úprav je potřeba mnohem víc, můžete na zdánlivě výhodné koupi značně prodělat.

Každému doporučuji si vzít s sebou člověka, který tomu rozumí a propočítat si skutečné náklady. To většina lidí neudělá a po koupi jsou často překvapení, že to vše stojí více než čekali. Druhým bodem je zlehčování a přehlížení. Často se stává, že si lidé myslí, že původní elektro rozvody jsou stále dostačující. A dalším neduhem je po částečné rekonstrukci špatně namontovaný plynový kotel v bytech. Aktuálně máme statistiku, že 50 procent bytů, které jsme řešili či spravujeme má nějakou technickou či konstrukční vadu – špatná spalinová cesta, naddimenzovaný výkon, který zapříčiní bouchání v radiátorech a tak dále,“ vysvětluje David Bureš, odborník na investiční nemovitosti.

 

Rozpočet na rekonstrukci raději rovnou navyšte

Jestliže máte byt zkontrolovaný, jste rozhodnuti ho koupit, máte i rozpočet na rekonstrukci, raději si dejte nějaké peníze rovnou stranou. V drtivé většině se cena rekonstrukce navýší. Prodraží se materiál, řemeslníci nebudou stíhat, vyskytnou se další problémy…. Stát se může cokoli a je dobré, abyste na to byli finančně a psychicky připraveni.

Zaměřil bych se také na předpokládané rozsahy rekonstrukce a její nacenění, abych následně nebyl nemile překvapen skutečným rozsahem. Důležitý je také celkový stav bytového domu, pokud se tedy bavíme o bytě. Protože vy si můžete zrekonstruovat jednotku, ale pokud je dům ve špatném stavu, mohou přijít další dodatečné náklady, anebo dokonce k znehodnocení takové vlastní rekonstrukce,“ doplňuje Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

 

Byty k rekonstrukci jako byznys

Dnešní doba přeje právě byznysu zpeněžení starších bytů. Prodejní cena musí logicky převýšit pořizovací cenu navýšenou o náklady na rekonstrukci. Započítat se ale musí i výlohy spojené s převodem nemovitosti a s dalšími administrativními poplatky.

Obecně mohu konstatovat, že se tento způsob vyplácí v dražších lokalitách, jako jsou Praha a většina krajských měst. Naproti tomu v nejlevnějších oblastech, jako jsou některé lokality v regionech Chomutov, Most, Ostravsko a další oblasti s nízkou cenovou hladinou se často vyplatí koupit byt již opravený.  Vlastní rekonstrukce zde ne vždy zhodnotí cenu prodávané nemovitosti o výši vlastní rekonstrukce,“ popisuje Pavel Hassman.

Investovat do starších bytů k rekonstrukci se vyplatí zvlášť v této době, kdy jsou ceny bytů opravdu hodně vysoko. Otázkou je, jestli si takový byt pořizujete kvůli vlastnímu bydlení, nebo chcete nemovitost se ziskem prodat. Výhodou koupě bytu k rekonstrukci pro vlastní bydlení je délka rekonstrukce a zisk. Pokud se ve starším bytě chystáte bydlet, nemusíte až tak řešit, jak dlouho bude rekonstrukce trvat. Můžete upravovat místnosti dle potřeby a podle finanční situace. Řešit nemusíte ani návratnost dané investice, nebo jen z dlouhodobého hlediska, jako uložení peněz.

Problém je s nákupem. Musíte mít totiž opravdu velké štěstí, protože lidí, kteří chtějí podobné schéma uskutečnit, je relativně mnoho. Navíc i některá společenství vlastníků si uvědomila toto, relativně jednoduché, přilepšení svého rozpočtu,“ konstatuje architekt Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects.

Zdroj: https://www.hypoindex.cz

 

pavel-hassman-kariera

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala nejvýš v hlavním městě. Za byt v cihlové zástavbě zájemci loni na podzim platili 4,92 milionu korun. Dokonce víc než v novostavbě. Za tytéž peníze přitom mohli koupit osm bytů v ústeckém paneláku.

Podle statistik portálu Cenovamapa.org byty v tuzemsku za poslední tři roky zdražily o 23,4 procenta. Nejrychleji šly nahoru v cihlových domech a panelácích (obojí o zhruba 30 procent). Nové byty v developerských projektech za stejnou dobu zdražily v průměru o 13 procent. Číst dál

pavel-hassman-kariera

Návrat zákonného předkupního práva ke spoluvlastnickým podílům u nemovitých věcí od 1. ledna 2018

Právní úprava zákonného předkupního práva ke spoluvlastnickým podílům prošla v posledních letech několika zvraty.

V rámci rekodifikace v roce 2012 a přijetí nového občanského zákoníku účinného od 1. ledna 2014 bylo všeobecné zákonné předkupní právo k převáděným spoluvlastnickým podílům s účinností ke dni 1. ledna 2015 zrušeno. Bylo nahrazeno specifickou úpravou, jež zavedla dočasně trvající předkupní právo ke spoluvlastnickým podílům na dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví.

Číst dál

Zprávy z tisku - RE/MAX Czech Republic - CZECH SUPERBRANDS AWARD 2015.

Realitní síť RE/MAX získala ocenění Superbrands 2015

Komise expertů udělila realitní síti RE/MAX ocenění Superbrands 2015. O udělení titulu se rozhoduje na základě spotřebitelského průzkumu, prováděného agenturou GFK, expertní skupinou Brand Council, která je tvořená odborníky v oblasti brand marketingu, zástupci profesních organizací, kreativci a experty na oceňování značek.

„Uděleného ocenění si velmi vážíme a je pro nás dalším potvrzením kvality servisu, který svým klientům umíme poskytnout. Vždy jsme se snažili být leadery, kteří do realit zavádí nové postupy a zlepšují kvalitu služeb. To, že jsme v rámci realitního trhu jedinými držiteli takového ocenění, naši pozici jen potvrzuje,“ říká k ocenění Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Program Superbrands odstartoval před 20 lety ve Velké Británii, v České republice byl zahájen jeho třetí ročník. Cílem ocenění je poskytnout zákazníkům přehled o významných značkách, které ovlivňují jejich každodenní životy. Cena Superbrands Award je uznávána jako speciální ocenění v 88 zemích na pěti kontinentech.


Zprávy z tisku RE/MAX CZECH