kucbelova-blog

Jaký bude trend vývoje cen nemovitostí v příštím roce?

Minulý týden jsme se zúčastnili setkání odborníků z finanční oblasti, kteří diskutovali o makroekonomických trendech a jejich vlivu na nemovitostní trh v České republice.

V diskusi vystoupili – Zdeněk Tůma (KPMG), Jan Frait (ČNB), Petr Dufek (ČSOB) a Milan Roček (Společnost pro cenové mapy; Hyposervis).

Hlavními oblastmi diskuse bylo zhodnocení dosavadního vývoje růstu cen nemovitostí a jejich předpokládaný vývoj na  příští rok, vývoj úrokových sazeb u hypoték, role ČNB v oblasti hypotečních úvěrů a také velikost poptávky po nemovitostech v jednotlivých regionech České republiky.

Česká republika získala v loňském roce nemilé prvenství. Podle statistik ČSOB byla zemí s nejrychleji rostoucími cenami nemovitostí v rámci EU. Hlavním důvodem růstu cen je absolutní nedostatek bytů především ve velkých městech. Konkrétní deficit v jednotlivých krajích ukazuje následující graf. Celkové číslo chybějícího počtu bytů je -17 400!

Bytová výstavba

Také další faktory – silné populační ročníky, přesun lidí za prací do velkých měst, růst příjmů a uvolněné podmínky pro získávání hypoték, jsou důvodem zvýšené poptávky po nemovitostech. A to má zákonitě za následek zvýšení prodejních cen hlavně nově dostavovaných nemovitostí.

Nové úvěry

Přestože jsou ceny nemovitostí v ČR považovány za mírně nadhodnocené, lze v průběhu příštího roku díky výše uvedených faktorům nadále předpokládat jejich zvyšování. Nárůst se odhaduje přibližně ve výši 10%. (všechna uvedená čísla jsou průměrná a mohou se region od regionu lišit).

Podle evidence ČNB, volili kupující k financování nemovitostí většinou hypoteční úvěr. Menší část byla financována jinými zdroji – stavebním spořením či spotřebitelskými úvěry.

 

 

 

Prognoza urokových sazemV polovině letošního roku ČNB rozhodla o zpřísnění podmínek na poskytování hypoték, neboť tzv. ukazatele DSTI (debt service-to-income/ukazatel schopnosti splácet úvěr vlastními zdroji) indikují, že téměř 40% těch, kteří získali úvěr, nedisponuje dostatečnou finanční rezervou pro splácení úvěru v případě nepříznivé životní situace. Tento krok krátkodobě utlumil objem poskytnutých úvěrů, ale pro příští rok se výrazná změna nepředpokládá. K vyššímu nárůstu úrokových sazeb by mělo docházet až od 2. poloviny roku 2018 a v roce 2019.

 

 

Co se týče poptávky, prognózy ČNB indikují, že je v dnešní době na svém maximu a ve druhém pololetí roku 2018 by mělo začít docházet ke stabilizaci situace na trhu.

Sečteno a podtrženo: až do konce příštího roku bude pokračovat stávající trend – mírné navyšování cen nemovitostí závislé na typu poptávky, poté zastavení růstu a vyrovnávání oproti poptávce.

Marcela Kucbelová, RE/MAX 4 youII

0 Odpovědi

Napsat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Neváhejte a pošlete příspěvek!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>