DVB-T2 není strašák, ale na změnu už se můžete připravovat

Přichází nová generace zemského digitálního vysílání

Nové zemské digitální vysílání, začne fungovat 1. února 2021 a znamená výraznou změnu v příjmu televizního signálu. Ale rozhodně ne takovou, aby se jí lidé museli bát. Na přechod k digitálnímu televiznímu vysílání DVB-T2 je stále ještě dost času, proto je prostor pro přípravu.

Ta spočívá pro české domácnosti v tom, aby měly potřebné televizní přijímače nebo vhodné set-top-boxy s tunerem DVB-T2. Právě kvůli dostatečnému časovému prostoru na zajištění vhodných přístrojů ostatně třeba Česká televize oddálila svůj kompletní přechod na DVB-T2, s nímž začala jako první velká česká stanice.

Co je potřeba si s DVB-T2 uvědomit?

Především to, že se týká těch, kdo televizní signál přijímají přes anténu. Netýká se tedy domácností, jež signál přijímají přes satelit  nebo z kabelové televize.

Jen v novém standardu bude možné příjem přes anténu naladit po 1. únoru 2021. Do té doby bude fungovat dočasný systém, nějakou dobo poběží souběžně obojí systém – právě pro to, aby lidé mohl na novou technologii přecházet postupně. Tyto termíny se ale týkají konkrétně Česka, jiné země na DVB-T2 přecházejí i dříve, třeba Německo už v roce 2019.

Jak nový signál přijímat?

Nejjednodušším způsobem je koupě nového televizoru, který už bude mít integrovaný tuner DVB-T2. Tato zařízení jsou v prodejnách viditelně označena logem DVB-T2. Kdo se nechce zbavovat současného televizoru, tomu stačí si pořídit set-top-box s tunerem DVB-T2. Výhodou je finanční nenáročnost – set-top-box vyjde na několik stokorun.

Ke změně dochází proto, že nový standard umožní do jedné vysílací sítě umístit více televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a dosáhnout celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí, než je tomu nyní.  Část kmitočtů využívaných v současném standardu DVB-T se přestane využívat pro televizní vysílání a nově bude k dispozici pro mobilní datové služby – to je hlavní důvod změny vyvolané Evropskou unií.

Podrobné informace nabízí celá řada internetových stránek. Obecné informace jsou například na webu ministerstva průmyslů a obchodu www.mpo.cz, další podrobnosti nabízejí https://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2, http://www.dvb-t2.cz/www.radiokomunikace.cz/dvb-t2, www.dvbt2overeno.cz, http://www.multiplex4.cz/pripravujeme.

 

0 Odpovědi

Napsat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Neváhejte a pošlete příspěvek!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>